top of page

Poradnia Zaburzeń Odżywiania

Wrocławska Psychoporadnia oferuje pomoc psychodietetyczną osobom z zaburzeniami odżywiania. W społeczeństwie, gdzie ceniona jest szczupła, wysportowana sylwetka rośnie odsetek chorujących na zaburzenia odżywiania, a ich wiek się stale obniża. 

 

Myśląc o zaburzeniach odżywiania myślimy najczęściej o obrazach wychudzonego ciała i skrajnym wyczerpaniu organizmu. Natomiast to nie oddaje ich złożoności. Niegdyś o anoreksji i bulimii mówiło się w perspektywie dorastających nastolatek i młodych dorosłych. Teraz coraz częściej rozpoznaje się anoreksję nawet u 11-letnich dzieci. Nagła zmiana nawyków żywieniowych i coraz większa ilość produktów włączanych na „listę produktów zakazanych” niegdyś były traktowane jako "wymysł", dzisiaj są sygnałem ostrzegawczym.

 

Wczesna interwencja to większe szanse powodzenia terapii oraz krótszy okres, w którym osoba chora musi się zmagać ze swoją chorobą samotnie. Zaburzenia odżywiania często wymagają współpracy wielu specjalistów, np. psychiatry, kardiologa, gastrologa, by kompleksowo zająć się powrotem do zdrowia psychicznego i fizycznego. Psychodietetyk będzie najlepszym specjalistą we wszystkich stadiach rozwoju zaburzeń odżywiania.

 

Skąd się biorą zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania mają złożone mechanizmy wpływu. Wiele czynników się ze sobą przeplata i łącznie wpływają na kształtowanie się podatności do choroby. W leczeniu zaburzeń odżywiania należy uwzględnić wszystkie czynniki, jest to zadanie czasochłonne, jednak prowadzi do najlepszych efektów w leczeniu. Model biopsychospołeczny przyjęty we Wrocławskiej Psychoporadni wyróżnia następujące czynniki:

 

1. Czynniki genetyczne

Szacuje się, że dziedziczność anoreksji wynosi około 50-90% natomiast bulimii 35-50%. Co ważne: Nie ma jednego genu odpowiedzialnego za zaburzenia odżywiania, mówimy tu raczej o kombinacji genów, które wchodzą w interakcję z innymi czynnikami. Organizm człowieka jest zaprogramowany genetycznie w tym sensie, że ma ustaloną określoną wagę ciała, do której dąży. Jeśli człowiek podejmuje próbę utraty kilogramów poniżej określonej wagi, będzie się to wiązało ze znacznym wysiłkiem, a sam organizm będzie podejmował próby ochrony siebie dążąc do odzyskania wagi.

 

2. Czynniki społeczne

O wpływie społecznym w perspektywie zaburzeń odżywiania mówi się w odniesieniu do kultu szczupłej sylwetki oraz o publikowaniu zdjęć i materiałów z udziałem kobiet, które są komputerowo wyszczuplane i poprawiane. Obecnie media kreują wizerunek szczupłego ciała, który nie jest wizerunkiem realnie osiągalnym, w zdrowy dla organizmu sposób. Dodatkowo media przekazują nam wizję świata, w którym kontrola otoczenia oraz własnego wyglądu zagwarantuje nam kontrolę nad własnym życiem, szczupłe ciało = szczęśliwe życie.

 

3. Czynniki psychologiczne

U osób cierpiących na zaburzenia odżywiania rozpoznaje się dominujący perfekcjonizm. O ile perfekcjonizm sam w sobie nie jest czymś złym, o tyle brak wyrozumiałości dla siebie, ścisłe trzymanie się wyznaczonych zasad i usztywnianie swoich przekonań nie służy zdrowiu psychicznemu. Dodatkowo osoby z zaburzeniami odżywiania przejawiają trudności w radzeniu sobie z mniej akceptowanymi emocjami oraz niską samoocenę.

 

4. Czynniki rodzinne

Czynnik rodzinny ma niewątpliwie duży wpływ na kształtowanie się zaburzeń odżywiania. Oczywiście nie chodzi o pojawiające się nierzadko w mediach krzywdzące i przekłamane przekonanie, że rodzice niejako powodują rozwój zaburzeń u dziecka. Znaczenie czynnika rodzinnego przejawia się w modelowaniu i przekazach rodzinnych. Na ile w domu ważna jest szczupła sylwetka, czy rodzice potrafią akceptować swoje niedoskonałości oraz to, czy rodzina spożywa wspólnie posiłki (zaburzenia odżywiania występują rzadziej w rodzinach, gdzie jest przestrzeń na spożywanie wspólnych posiłków).

 

Kim jest i komu pomaga psychodietetyk?

Psychodietetyk jest psychologiem, który rozumie co przeszkadza we wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, jak kształtować i wdrażać prozdrowotne zachowania, a także jak opracować plan mający na celu utrzymanie się nowych nawyków. Bazę teoretyczną stanowi wiedza psychologiczna z zakresu psychologii zdrowia, motywacji i odżywiania, także specjaliści w zakresie psychodietetyki nie zajmują się rozpisywaniem diet oraz układaniem jadłospisów. Wykorzystują natomiast dostępną im wiedzę i umiejętności, by klient świadomie wybierał to, co sprzyja jego zdrowiu i pomaga osiągać cele.

Wizyty u psychodietetyka zalecane są w leczeniu zaburzeń odżywiania. Wsparcie mogą otrzymać zarówno osoby chorujące na anoreksję, bulimię, jak i kompulsywnie objadające się. Rozmowy z psychodietetykiem będą korzystne również dla wszystkich osób, które od lat zmagają się z nadwagą i otyłością oraz dla osób, które pragną żyć zdrowiej, zmienić swoje nawyki żywieniowe i odzyskać energię. 

Poznaj psychodietetyka Wrocławskiej Psychoporadni

 

W czym pomaga psychodietetyk?

  1. Psychodietetyk pomoże Ci zidentyfikować emocje, które powodują niezdrowe zachowania (objadanie się/nadmierne ćwiczenie) oraz wypracować skuteczne metody radzenia sobie z nimi

  2. Razem z psychodieketykiem odkryjecie Twoje zasoby, dzięki którym będziesz potrafił/a lepiej radzić sobie w sytuacjach stresujących/obciążających, które mogą prowadzić do niezdrowych zachowań

  3. Psychodietetyk przekaże rzetelną wiedzę na temat odżywiania oraz zdrowego życia

  4. Przy wsparciu psychodietetyka zdefiniujesz swój cel w dążeniu do zdrowia i wypracujesz potrzebne metody, by cel osiągnąć

  5. Psychodietetyk pomoże Ci zrozumieć dlaczego dotychczasowe diety były nieskuteczne

  6. Psychodietetyk wesprze Cię przy odkrywaniu obecnych złych nawyków żywieniowych i ustalicie możliwy kierunek zmiany

  7. Psychodietetyk pomoże pacjentom z anoreksją oraz bulimią w powrocie do zdrowia i trzymania się wytycznych dietetyka

  8. Psychodietetyk natomiast nie ułoży Ci jadłospisu ani planu treningowego, nie może również przepisywać żadnych leków.

 

Wybierz zatem poradnictwo psychodietetyczne, jeśli:

  • Wielokrotnie próbowałeś różnych diet, jednak bez zadowalających efektów.

  • Każda dieta była niesamowitym wysiłkiem i po chwilowej utracie kilogramów, waga znów rosła.

  • Chciałbyś zacząć się zdrowo odżywiać, jednak masz trudność w odnalezieniu się wśród natłoku dietetycznych informacji.

  • Zauważyłeś, że Twoja waga zmienia się w zależności od samopoczucia.

  • Masz rozpisaną dietę, jednak trudno Ci w niej wytrwać

Nic do zarezerwowania w tej chwili
Nic do zarezerwowania w tej chwili
bottom of page