top of page
  • Redakcja strony

Pozytywne interwencje psychologiczne

Interwencje pozytywne to działania z zakresu psychologii pozytywnej, które promują występowanie pozytywnych emocji, przekonań i zachowań w celu zwiększania szczęścia.

pogłębianie pozytywnych doświadczeń – zwracanie uwagi na pozytywne doświadczenia, docenianiu ich znaczenia i intensyfikowaniu ich przeżywania; mogą być to doświadczenia przeszłe, teraźniejsze lub przyszłe


Spróbuj wyobrazić sobie, w największych szczegółach, dowolne pozytywne wydarzenie, które przydarzyło

ci się w życiu. Może to być prosta codzienna przyjemność, jak też bardzo ważne dla ciebie wydarzenie.

Spróbuj wyobrazić sobie siebie w tamtej sytuacji, w tym wszystkie uczucia, myśli i emocje związane z tym doświadczeniem. Postaraj się ponownie doświadczyć emocji, które ci wtedy towarzyszyły.kapitalizacja emocji – przekazywanie informacji o dobrym wydarzeniu drugiej osobie, akt komunikowania pozytywnego wydarzenia; stwarza okazję do ponownego przeżycia pozytywnych emocji, sprzyja utrzymywaniu trwałej i satysfakcjonującej relacjioptymizm – uogólnione pozytywne oczekiwanie wobec przyszłości, wiara w pokonanie przeciwności pojawiających się na naszej drodze


Pomyśl przez chwilę o tym, jak może wyglądać twoje życie w przyszłości. Wyobraź sobie, że wszystko poszło tak dobrze, jak to tylko możliwe. Przedstaw to sobie tak, jakby spełniły się wszystkie twoje marzenia.

Opisz to, co sobie wyobraził_ś.życzliwość – motywacja do udzielania pomocy innym bez oczekiwania odwzajemnienia korzyści


Akty życzliwości to zachowania, które dają coś innym ludziom bądź sprawiają, że są oni szczęśliwi.

Wypisz poniżej do trzech takich czynów, które dzisiaj dla kogoś zrobiłeś.wdzięczność – emocja pozytywna towarzysząca wymianom społecznym, pojawia się w odpowiedzi na akt życzliwości ze strony innych osób, pomaga radzić sobie z gniewem oraz akceptować bolesne doznania


Pomyśl przez chwilę o tym, za co mógłbyś być wdzięczny. Zapisz trzy dobre rzeczy, które ci się dzisiaj przydarzyły. Oprócz spisania tych rzeczy, spróbuj się zastanowić, dlaczego się one wydarzyły.


Interwencje pozytywne spełniają w życiu człowieka funkcję kojącą układ nerwowy, funkcję więzotwórczą i poszerzającą możliwości aparatu psychicznego. To jakby „zielony” obszar funkcjonowania człowieka. Dla wielu osób zmagających się z życiem jest to jednak obszar niedostępny, a nawet subiektywnie zagrażający. Życzliwość i optymizm mógł do tej pory przynosić rozczarowanie, a kapitalizacja emocji zazdrość bliskich, bądź oskarżenie o brak współczucia wobec trosk innych osób. Spokój układu nerwowego z kolei mógł zapowiadać nadchodzącą katastrofę. Proces psychoterapii powinien dawać szansę doświadczenia „zielonego” obszaru bez negatywnych konsekwencji, czyli w ich pierwotnej, niezniekształconej funkcji – w nadziei, że obszar „czerwony” rozumiany jako napięcie, zagrożenie, sztywność i unikanie przestanie być domyślnym i jedynym znanym.

- Paweł Jankowski, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, kierownik Wrocławskiej Psychoporadni
Bibliografia:


Burton, C. M. i King, L. A. (2004). The health benefits of writing about intensely positive experiences. Journal of Research in Personality, 38, 150–163.


Kaczmarek, Ł. D. (2016). Pozytywne interwencje psychologiczne. Dobrostan a zachowania intencjonalne. Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka.


Kerr, S. L., O’Donovan, A. i Pepping, C. A. (2014). Can gratitude and kindness interventions enhance well-being in a clinical sample? Journal of Happiness Studies, 16, 17–36.


Peters, M. L., Flink, I. K., Boersma, K. i Linton, S. J. (2010). Manipulating optimism: Can imaging a best possible self be used to increase positive future expectancies? The Journal of Positive Psychology, 5, 204–211.

109 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page