Specjaliści Zespołu
-
Rekrutujemy. Zgłoś się (link).
Kontakt SMS z poradnią
numer 515-506-600 - odpowiadamy w pierwszej wolnej chwili
Od 18.10.2023 pula nowych terminów u naszych psychoterapeutów i seksuologów!
Terapia dialektyczno-behawioralna DBT
Kolejnym podejściem terapeutycznym znakomicie wzbogacającym moją pracę terapeutyczną jest DBT, czyli terapia dialektyczno-behawioralna. Teoria i narzędzia DBT pozwalają mi wyposażyć pacjentów w zestaw umiejętności, dzięki którym odzyskują kontrolę nad trudnymi emocjami w samych sobie i w relacjach z innymi.
DBT pierwotnie zostało stworzone dla osób zmagających się ze zdrowiem psychicznym, tj. z poważnymi trudnościami w zakresie regulacji emocji. Mowa o osobach wysoce wrażliwych i doświadczających obezwładniających porywów emocjonalnych, które mogą skutkować okaleczeniami, a nawet próbami samobójczymi. W ich przypadku choćby częściowe odzyskanie kontroli nad sobą jest poważnym osiągnięciem.
Okazało się jednak, że strategie proponowane przez DBT świetnie sprawdzają się również w przypadku zdrowych osób doświadczających od czasu do czasu trudności z wyrażaniem nadmiernych emocji, trudności ze znoszeniem stresowych sytuacji, czy trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji z innymi.

DBT proponuje pięć modułów, których opanowanie pozwoli prowadzić życie spokojne i niekonfliktowe. Część z tych umiejętności pokrywa się z kompetencjami proponowanymi przez terapię akceptacji i zaangażowania ACT.
Uważne przyglądanie się teraźniejszości (ang. mindfulness)
Jest to praktyka celowego dostrzegania teraźniejszości. Poświęcenie kilku sekund, czy minut na przyjrzenie się temu, co dzieje się tu i teraz może pomóc w odzyskaniu sił, skupieniu umysłu, skierowaniu naszej uwagi i zauważeniu, jak się czujemy.
Efektywność interpersonalna (ang. interpersonal effectiveness)
Relacje mogą być trudne do opanowania. Dzięki ćwiczeniu efektywności interpersonalnej można utrzymać relacje na stabilnym poziomie i uzyskać to, czego potrzebujemy od innych - przy jednoczesnym zachowaniu szacunku do siebie w trudnych interakcjach.
Regulacja emocjonalna (ang. emotional regulation)
Burzliwe emocje mogą powodować stres w domu, szkole, pracy i w środowisku społecznym. Zmniejszenie intensywności emocjonalnej pomaga jednostkom tolerować i zarządzać emocjami.
Tolerancja stresu (ang. distress tolerance)
Kiedy sytuacja wydaje się zbyt obciążająca, aby można było nią zarządzać za pomocą innego zestawu umiejętności, umiejętności tolerancji dystresu zapewniają bezpieczeństwo, zmniejszając impulsywność i uczą umiejętności zarządzania kryzysowego.
Akceptacja niejednoznaczności (ang. walking the middle path)
Jest to piąty moduł DBT, który został opracowany w celu nauki dostrzegania, że istnieje "więcej niż jeden sposób, aby zobaczyć sytuację lub rozwiązać problem poprzez zrównoważenie akceptacji i zmian ". Może to działać jako pośrednik w rozwiązywaniu problemów, które często pojawiają się w relacjach.
Możliwe obszary do pracy
-
Burzliwe relacje z bliskimi.
-
Impulsywne zachowania.
-
Ciągła i wysoka drażliwość.
-
Samookaleczanie się. Cięcie się.
-
Chęć zabicia się, myśli samobójcze.
-
Nadwrażliwość, wysoka wrażliwość.
-
Nieumiejętność panowania nad gniewem.
-
Brak umiejętności panowania nad emocjami.
-
Częste zmiany pracy z powodu konfliktów interpersonalnych.